Obsah
Nové telefonní číslo školní jídelny
NOVÉ TELEFONNÍ ČÍSLO PRO ŠKOLNÍ JÍDELNU:
588 886 622 /přímá linka/
telefonní číslo 584 452 393 – BYLO ZRUŠENO, NENÍ MOŽNÉ ODHLAŠOVAT NA ZÁZNAMNÍK
Bohužel na novém čísle ještě nefunguje záznamník, takže způsob odhlašování:
- den předem v době 6:30 – 14:00 telefonicky 588 886 622 nebo osobně v kanceláři ŠJ
- písemně skolnijidelna@zsvidnava.cz do 6:30 ráno daného dne
- písemně zprávy https://www.facebook.com/sjvidnava/ do 6:30 ráno daného dne
Čekáme na zřízení telefonního záznamníku a textových zpráv /cca 3 týdny/. Plánujeme další možnost odhlašování pomocí SMS zpráv.
TELEFONNÍ ČÍSLO ZÁKLADNÍ ŠKOLA VIDNAVA 584 435 198
Omlouváme se všem strávníkům za dočasné komplikace při odhlašování stravného, které nastaly z důvodu změny operátora za účelem úspory finančních nákladů na telefonní hovory.
Děkujeme za pochopení
Hana Pyszková, vedoucí ŠJ
Postup při onemocnění pedikulózou
POSTUP PŘI ONEMOCNĚNÍ PEDIKULÓZOU (VÝSKYT VŠÍ) U ŽÁKA ŠKOLY A OPATŘENÍ ŠKOLY PŘI OPAKOVANÉM VÝSKYTU VŠÍ
1.Pedikulóza (přítomnost živých vší) je považována za přenosné onemocnění.
2.Podle zákona o ochraně veřejného zdraví jsou nemocní povinni podrobit se léčení a zdržet se činnosti, která by vedla k dalšímu šíření onemocnění. Za splnění této povinnosti u nezletilých dětí odpovídají jejich rodiče.
3.Na základě výše uvedených skutečností pedagogičtí pracovníci soustavně působí preventivněcílem zamezit šíření onemocnění pedikulózou a při zjištění onemocnění u žáka neprodleně informují jeho rodiče, požádají je o vyzvednutí žáka ze školy a o zajištění jeho léčení. O výskytu pedikulózy ve třídě následně informují všechny rodiče žáků dané třídy.
4.Zákonní zástupci nemocného žáka při jeho návratu do školy potvrdí úspěšnost léčby. V případě pochybností bude škola požadovat potvrzení ošetřujícího lékaře. Při podezření na zanedbávání péče o děti má škola oznamovací povinnost vůči orgánům péče o rodinu a sociálně právní ochrany dětí.
Stanovisko hlavního hygienika ČR
V současnosti se ve všech rozvinutých zemích světa zvyšuje výskyt vši dětské v důsledku rezistence k některým odvšivovacím přípravkům. Nejinak je tomu i u nás. Zbavit děti vší je ze zákona povinností rodičů (zástupců žáka), nikoli školy a jejích pedagogických pracovníků. Při zjištění výskytu živých lezoucích vší ve vlasech by měl být neprodleně aplikován účinný přípravek k tomu účelu určený a povolený.
Postup při zjištění pedikulózy
Veš nelétá ani neskáče. Přenáší se těsným kontaktem osob v rodině, v kolektivu dětí, zejména ve školách nebo při rekreačních pobytech. K přenosu přispívá také půjčování hřebenů, čepic, šátků, vlasových ozdob, spon, apod.
Pokud při prohlídce hlavy dítěte zjistíme přítomnost dospělých vší, můžeme je z vlasů vyčesat hustým hřebenem (tzv.všiváčkem) a to tak, že dítě skloní hlavu nad umyvadlo nebo čtvrtku bílého papíru a hřebenem táhneme od týla směrem k podložce. Vyčesáváme 3-5 minut.
Ke spolehlivému odstranění hnid z vlasů zatím neexistuje přípravek. Hnidy je možné z části vyčesat hustým hřebenem, jednotlivé vlasy s hnidami vystřihat nebo jednotlivě z vlasu prsty stáhnout. Veš dětská není schopna žít ve vlasech kratších 0,8 cm.
K likvidaci vší je nutné používat přípravky, které jsou volně dostupné v lékárnách. Je nutná jejich opakovaná aplikace. Aplikaci přípravku by měli provádět rodiče napadených dětí. Dezinsekčním přípravkem je třeba také ošetřit hřebeny a kartáče, textilie vyprat a vyžehlit.
U dítěte, které momentálně nevykazuje známky zavšivení, je třeba po dobu výskytu vší v dětském kolektivu opakovat prohlídku hlavy každé dva dny. V případě dítěte, u něhož byl výskyt vši dětské zjištěn, je potřeba prohlédnout také ostatní členy rodiny, případně provést jejich odvšivení.